Twoje pierwsze palenie, krok po kroku
To jest przewodnik po pierwszym paleniu przy użyciu systemu Roast World/RoasTime. Zakładamy, że przeczytałeś już instrukcję i masz podstawową wiedzę na temat profilów palenia. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat palenia w Bullet R1, odwiedź stronę https://qualiacaffe.com/wskazowki-i-ustawienia-pieca/
Lista kontrolna przed paleniem:
- Przeczytaj instrukcję!
- Skonfiguruj RoasTime i Roast.World
- Znajdź lub stwórz swoje pierwsze ziarno na Roast.World
Jeśli nie zrobiłeś wszystkich trzech, oto linki:: Instrukcja obsługi Bullet R1 , Przygotowanie do użycia RoasTime i Roast World . Dla wszystkich innych będziemy postępować zgodnie z przykładowym przepisem z podręcznika.
Przykład profilu dla V2: 350 g
Palenie powinno zakończyć się w około 10 minut lub mniej.
Stopień palenia: Jasny
Waga: 350 gramów
Rozgrzej do: 220ºC
Ustawienia: Moc grzewcza 7, Wentylator 2, Bęben 9
Pomiar temperatury ziarna za pomocą czujnika podczerwieni @120º C : Moc 6, wentylator 3
Pomiar temperatury ziarna za pomocą czujnika podczerwieni @ 165º C : Moc 5
Pomiar temperatury ziarna za pomocą czujnika podczerwieni @ 190º C : Moc 4
Pomiar temperatury ziarna za pomocą czujnika podczerwieni @200º C : Wentylator 4
Początek pierwszego cracku @196–204º C
45–90 sekund po pierwszym cracku : Zakończ palenie
Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat palenia przy użyciu innych strategii i wielkości partii, zapoznaj się z artykułem Jak wypalić świetną kawę na Bullet R1 .Teraz przejdźmy do dobrych rzeczy.
Rozgrzanie pieca
Ustaw temperaturę wstępnego podgrzewania swojego Bullet R1 i naciśnij przycisk PRS na panelu sterowania lub naciśnij przycisk „Rozpocznij wstępne podgrzewanie” na RT3. W naszym przepisie będziemy podgrzewać do 220ºC.
„Temperatura bębna – czujnik IR” podczas dogrzewania
Bullet R1 wykorzystuje czujnik IR (podczerwień) do wytwarzania stałych temperatur podgrzewania.
„Temperatura ziarna” podczas podgrzewania
Gdy bęben się nagrzewa, powietrze wewnątrz pieca również będzie się nagrzewać, powodując wzrost temperatury sondy ziarna. Bullet R1 wykorzystuje ten odczyt, aby pomóc określić, kiedy temperatura pieca ustabilizowała się na prawidłowej temperaturze podgrzewania.
„ROR” i „Całkowity czas” podczas palenia
Wartość RoR (szybkość wzrostu) jest podawana w stopniach Celsjusza (lub Fahrenheita) na minutę. Wskazuje, jak szybko sonda do ziaren nagrzewa się (lub stygnie).
Zasypywanie kawy
„Zasypanie” pieca oznacza włożenie do niego ziarna. Bullet może wejść w tryb ładowania na dwa sposoby: automatycznie i ręcznie. Piec automatycznie wejdzie w tryb ładowania, gdy docelowa temperatura wstępnego podgrzewania zostanie osiągnięta i Bean Temp RoR ustabilizuje się lub po nagrzewaniu się pieca przez co najmniej 25 minut.
Alternatywnie, możesz ręcznie wejść w tryb ładowania, naciskając przycisk PRS na panelu sterowania lub naciskając przycisk „Charge” w RoasTime 3.
W obu przypadkach, jak pokazano powyżej, RoasTime 3 poinformuje Cię, że piec jest gotowy do naładowania. Po wejściu w tryb ładowania, a następnie wrzuceniu ziaren, Bullet R1 automatycznie je wykryje i wejdzie w tryb palenia.
Tryb Palenia
Ekran trybu palenia dostarcza w czasie rzeczywistym dane o postępie palenia. Jest tu dużo danych, ale na potrzeby tego prostego przewodnika po prostu zastosujemy się do przepisu i skupimy się na ustawieniach temperatury IBTS oraz mocy grzewczej, bębna i wentylatora.
Zgodnie z przepisem nasze początkowe ustawienia to P7 (moc grzewcza), D9 (bęben) i F2 (wentylator). Gdy IBTS osiągnie 120ºC, powinniśmy zmienić nasze ustawienia na P6 i F3, jak pokazano poniżej. Zwróć uwagę, jak zmieniamy te ustawienia, zmiany są pokazane poniżej wykresu w Dzienniku akcji.
W miarę postępu palenia, dokonamy odpowiednich zmian za każdym razem, gdy IBTS osiągnie określoną temperaturę, w tym przypadku przy 165ºC, 195ºC i 200ºC, a każda zmiana zostanie zarejestrowana.
Pasek kamieni milowych pod profilem pozwala nam zaznaczyć punkt żółknięcia, pierwszy crack, koniec pierwszego cracku, drugi crack i koniec drugiego pęknięcia, klikając przyciski w trakcie wydarzeń, ale wystarczy zaznaczyć tylko te, które uważasz, że są ważne. W naszym paleniu po prostu zaznaczymy pierwsze pęknięcie, które powinno nastąpić w okolicach 200ºC na IBTS.
Po pierwszym cracku możemy zdecydować, jak jasny ma być ten wypał. Przepis zaleca od 45 sekund do 90 sekund, ale oczywiście to zależy od Ciebie. (Zdecydowaliśmy się rozciągnąć palenie do 10 minut, dając około 1:30 po pierwszym cracku.)
Kiedy jesteśmy gotowi, aby zakończyć palenie, musimy najpierw nacisnąć przycisk PRS na panelu sterowania, aby poinformować RoasTime, że palenie się skończyło, zanim otworzymy drzwi, aby wrzucić ziarna do tacy chłodzącej. Podczas mieszania ziaren w tacy chłodzącej RoasTime wyświetli ekran Post Roast.
Po wypaleniu
Po zakończeniu palenia zostaną wyświetlone dwie opcje: Możesz przejść do trybu nagrzewania wstępnego, jeśli wypalasz jeden piec po drugim lub możesz wyświetlić ostatni wypał i edytować jego szczegóły. Przejdźmy do ostatniego wypału.
Kiedy już będziesz miał okazję przyjrzeć się szczegółom swojego ostatniego palenia, nadszedł czas, aby nadać mu nazwę i skojarzyć ją z ziarnem, które stworzyłeś wcześniej na Roast.World. Aby to zrobić, musisz najpierw kliknąć przycisk (Edit) w prawym górnym rogu widoku profilu, jak pokazano poniżej.
Aby wybrać ziarno, zacznij wpisywać jego nazwę i wybierz z rozwijanego menu. Jeśli chcesz również edytować Oś czasu kamienia milowego lub dołączyć inne dane dotyczące palenia, teraz masz szansę.
Oglądanie profilu na Roast.World
Teraz, gdy wypał jest gotowy, zostanie automatycznie zsynchronizowany z serwerem Roast.World, aby zapewnić Ci przyjemność oglądania. Aby go znaleźć, po prostu zaloguj się i kliknij przycisk <My Roasts> po lewej stronie.
Gratulacje!
Udało Ci się wypalić kawę za pomocą RoasTime i Roast World.