Wskazówki i ustawienia pieca


Zanim zaczniesz palić kawę na piecu Ailio, koniecznie przeczytaj instrukcję. W tym artykule zakładamy, że zapoznałeś się z nią i zawartymi tam wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Palenie kawy może być bardzo proste, jak i bardzo złożone. Możemy wsypać, podgrzać i wysypać ziarno, ale możemy również starać się zrozumieć setki reakcji chemicznych zachodzących w piecu i wykorzystać tę wiedzę do uzyskania możliwie najsmaczniejszej kawy. Dlatego dajemy Ci możliwość manipulowania wszystkimi czynnikami wpływającymi na smak. Jednak tak wiele zmiennych może na początku przytłaczać. Dlatego postaramy się wszystko wyjaśnić poniżej.

 

Ile kawy palić na raz?

Od ilości ziarna, które wsypiemy do pieca zależeć będzie wiele aspektów finalnego produktu. Bullet jest bardzo wydajnym urządzeniem, ale i on ma swoje limity. Im mniej kawy wsypiemy tym szybciej będziemy mogli skończyć roast, ale z drugiej strony kilogram będzie zachowywał się stabilniej niż 200 gramów. Na początek polecamy trzymanie się jednej ilości (350-500 g)

 

Do jakiej temperatury nagrzać piec?

Jeżeli powtarzalność jest dla Ciebie ważna, musisz zwracać na to bardzo dużą uwagę. Wszystko będzie zależało od tego jak dużo i jak ciemno chcesz palić. Jeżeli chcesz szybko wyrzucić kawę możesz użyć wysokiej temperatury. Jeżeli jednak użyjesz zbyt wysokiej temperatury, może to doprowadzić do braku kontroli nad całym procesem, albo do przypalenia ziarna, co doprowadzi do niepożądanych smaków w Twojej filiżance.

Wskazówki:

  • 350g- 220 st.C
  • 500g- 250st.C
  • 750g- 280 st.C
  • 1kg-310 st.C

 

Jak dużo mocy?

Bullet ma 9 poziomów mocy grzewczej dostarczanej do ziarna. Zasada jest prosta- im więcej mocy tym szybciej doprowadzimy kawę do pożądanej temperatury. Ale nie zawsze wskazane jest zrobienie tego jak najszybciej. Dla mniejszej ilości ziaren należy stosować mniej mocy, a jeżeli wsypiesz kawę w zbyt niskiej temperaturze, będziesz musiał użyć więcej mocy. Jeżeli jednak chcesz wydłużyć któryś z etapów, zastosujesz jej mniej.

 

Szybkość pracy wentylatora

Jest to bardzo złożone zagadnienie. Jeżeli wiatrak będzie się kręcił zbyt szybko, mimo dostarczania dużej ilości energii, konwekcyjnie przekażemy jej zbyt mało, co jednak może nam pomóc „wyhamować” roast. Jeżeli jednak jego moc będzie niewystarczająca, gazy powstałe w trakcie palenia mogą negatywnie wpłynąć na smak.

 

Jak szybko powinien kręcić się bęben?

To jest jeszcze bardziej tajemnicze! Jeżeli będzie się obracał zbyt wolno, konwekcyjnie przekażemy zbyt wiele energii, co może doprowadzić do „scorchingu”. Jeżeli jednak będzie się kręcił zbyt szybko, siła odśrodkowa dociśnie ziarna do jego ściany co doprowadzi do tego samego. Prędkość obrotów bębna powinna też zależeć od ilości wyspanej kawy, ale stosując D5-D7 wszystko powinno być w porządku.

 

Jak ciemno palić?

Każdy ma swoje własne preferencje. Ty już pewnie wiesz, czy wolisz jasne czy ciemne wypały. Jeżeli chcesz parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym musisz zbrązowić ziarno bardziej, niż do dripera. Inaczej niewystarczająca ilość kwasów ulegnie redukcji, a w filiżance znajdziesz nieprzyjemnie kwaśny (ale nie owocowo kwasowy) napar. Powinieneś więc zwrócić uwagę głównie na całkowity czas palenia i pierwszy crack około 200 st. C IBTS. Jest to dźwięk przypominający strzelanie popcornu. Kiedy go usłyszysz, nie panikuj. Odczekaj kilkadziesiąt sekund i – jeżeli palisz kawę do filtra – wyrzuć ją do ostygnięcia. Około 220 st. C pojawi się drugi crack, a jeżeli po jego usłyszeniu przytrzymasz kawę w piecu zbyt długo, stanie się ona gorzka i przypominać będzie węgiel.

 

Przykład profilu dla jasno palonej kawy

  • Masa ziarna: 350 gramów
  • Temperatura wrzutu: 220 C
  • Ustawienia Wejściowe: P7, F2, D8
  • IBTS@120ºC: P6, F3
  • IBTS@165ºC: P5
  • IBTS@190ºC: P4
  • IBTS@200ºC: F4
  • 45–90 sekund po początku pierwszego cracku (~218 C): Koniec roastu

 

Zbierając to wszystko w całość, możesz wyciągnąć z ziarna cały jego potencjał. Staraj się też wprowadzać w kolejnych roastach tylko jedną zmienną, inaczej nigdy nie dowiesz się co ma wpływ na co! Palenie kawy to po części nauka, ale po części również sztuka, więc PAL, OBSERWUJ, MIEL, PIJ, POWTARZAJ!