Cztery kolumbijskie kawy z jednej plantacji


W naszej palarni kawy Qualia ciągle poszukujemy nowych, wyjątkowych doznań smakowych. Nasz Head Roaster i aktualny Mistrz Polski Roasting – Paweł Drzażdżewski ciągle sprowadza i testuje nowe zielone ziarno z różnych zakątków świata. Tylko nieliczne z próbowanych kaw spełniają nasze wyśrubowane standardy i trafiają do paczek. 

 

 

Niedawno Paweł miał okazję testować cztery różne kawy z jednej plantacji – Finca La Indonesia w Kolumbii, dzięki temu powstał niezwykły projekt. Pierwszy w raz w naszej historii na półce pojawiły się 4 kawy specialty z jednej plantacji, dając możliwość porównania jak różne odmiany i obróbki ziaren wpływają na jej aromat i smak. 

 

 

4 kawy z Kolumbii 

 

Cztery nowe kawy wypalone pod filtr będą dostępne w opakowaniach 250 g oraz w specjalnym zestawie Kolumbia Pack, który zawiera 4 kawy po 100 g i specjalne informacje od naszego Head Roastera.

 

Dostępne kawy:

Kraj: Kolumbia

Region: Nariño

Wysokość upraw: 1750 m.n.p.m.

Profil palenia kawy: Pod przelewowe metody parzenia.

 

1.  Kolumbia Finca La Indonesia – Maracaturra Washed

Profil sensoryczny: Czerwona pomarańcza / Różowy grejpfrut / Limonka / Kwiaty

Obróbka: Washed

Odmiana: Maracaturra

 

2. Kolumbia Finca La Indonesia – Caturra Washed

Profil sensoryczny: Kwiaty / Cytrusy / Jabłko / Karmel / Banany

Obróbka: Washed 

Odmiana: Caturra

 

3. Kolumbia Finca La Indonesia – Caturra Honey

Profil sensoryczny: Melon miodowy / Kwiaty / Cytrusy / Herbata / Cukierki śmietankowo-truskawkowe

Obróbka: Honey

Odmiana: Caturra

 

4. Kolumbia Finca La Indonesia – Bourbon Natural 

Profil sensoryczny: Liczi / Kwiaty / Mleczna czekolada

Obróbka: Natural

Odmiana: Bourbon

 

 

 

Bardzo ważne było dla nas zrobienie czegoś więcej, niż samo poprawne wypalenie kaw, dlatego chcemy dać Ci możliwość posmakowania różnic wynikających tylko z odmiany i zastosowanej obróbki, bez niewiadomych w postaci wpływu gleby, warunków atmosferycznych czy wysokości upraw.

Polecamy porównywać kawy różnych kombinacjach, np.:

-Caturra Washed i Honey

-Washed Caturra i Maracaturra

 

 

Farma Finca La Indonesia

La Indonesia to rodzinna plantacja kawy prowadzona przez Franka Rivasa Torresa z rodzeństwem, położona w Narino w południowo- wschodniej Kolumbii. Poza kawowcem rośnie tam wiele innych gatunków, jak banany, kukurydza, lulo i cytrusy, które dają niezbędny cień i minerały krzewom. Poza roślinami, La Indonesia ma swoje własne patia o powierzchni ponad 300 m^2.

 

Zielone ziarno

1) Odmiany

– Caturra: kompaktowa roślina o dobrych zbiorach. Podatna na choroby liści (Leaf Rust)

– Maracaturra: hybryda caturry i maragogype. Obfite zbiory dużych owoców.

– Bourbon: Jedna z najważniejszych odmian! Duży potencjał z dużych wysokości

2) Obróbka

  1. a) Caturra i Maracaturra Washed – zbiór przy ~22 brix, przed depulpingiem sortowane w wodzie i fermentowana przez 48h. Ponownie fermentowana przez 60h i suszona przez następne 15-20 dni
  2. b) Caturra Honey – zbiór przy 22-28 brix, sortowane przez płukanie i fermentowane przez 48h. Następnie poddane częściowemu depulpingowi i ponownie fermentowane przez 52h. Na koniec suszone przez około 25 dni.
  3. c) Bourbon Natural – zbierane przy 22 brix, sortowane przez płukanie i fermentowane na sucho przez 100-120h. Następnie suszone przez kolejne 20 dni.