Wywiad z Mistrzem Polski Pawłem Drzażdżewskim – przed startem w Mistrzostwach Świata


World of Coffee 2022 w Mediolanie startuje już 23 czerwca! Paweł Drzażdżewski – nasz head roaster i obecny Mistrz Polski Roasting będzie reprezentował kraj w Mistrzostwach Świata w paleniu kawy.

Kilka dni temu portal W Szczecinie opublikował wywiad z Pawłem. Dowiecie się z niego jak to się stało, że nasz Mistrz został roasterem oraz jak przygotowuje się do Mistrzostw Świata.

My oczywiście trzymamy kciuki i zachęcamy Was do tego samego!

Oto fragmenty wywiadu:

“Mistrzostwa Świata w kawie to stricte branżowa impreza, która towarzyszy jednym z największych targów kawy World of Coffee – mówi Drzażdżewski. – Na zawodach każdy z uczestników dostaje 5 rodzajów zielonego ziarna. Jedno po to, by zapoznać się z urządzeniami, z których będziemy korzystać, z drugiego musimy zrobić kawę jednorodną, a z pozostałych trzech stworzyć mieszkankę.”

“O tym, czy kawa będzie dobra, decyduje wiele zmiennych czynników. Pod uwagę trzeba wziąć to, skąd pochodzi dane zielone ziarno, w jakich warunkach było uprawiane.
– Są dwie metody uzyskiwania smaku. Pierwsza, z której my nie korzystamy w Qualii Caffe, to używanie aromatów. Jednak to jest szkodliwe dla młynków i nie o to w rzemieślniczym paleniu kawy nam chodzi. Drugą metodą jest podkreślanie naturalnych cech zielonego ziarna, które wynikają z miejsca pochodzenia. Im dłużej palimy kawę, to jest mniej kwasowa, robi się bardziej słodka – wyjaśnia Drzażdżewski. – Co mnie zaskoczyło, to kawa z Meksyku, która smakowała jak świeżo zerwana bazylia.

Palenie kawy to sztuka, która wymaga reagowania i dostosowywania swoich działań do miejsca i czasu. Żadne palenie nie będzie takie samo. Trochę tak jak ze spektaklem teatralnym – to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, dziejące się tu i teraz. Każde kolejne przedstawienie będzie już inne. (…)”

Całość przeczytacie tutaj > Ta palarnia oferuje kawę od samego Mistrza Polski w roastingu